A kiszámíthatóság és a stabilitás hiányzik az élelmiszerpiacról
Ahogy arra számítani lehetett: a kukoricához hasonlóan gyenge az idei napraforgótermés is, amelynek megkezdődött a betakarítása a Talentis Agro Zrt. termőföldjein. Eddig az összes terület 34 százalékán történt meg a begyűjtése és országrészenként mást mutatnak az eddigi eredmények.
Az Alföldön nem éri el a másfél tonnát a hektáronkénti átlag, de van, ahol csak egy tonna alatt van. A nyugati országrészben jobb a helyzet, ott is most kezdődött a betakarítás és onnan két tonna feletti átlagot jelentettek. Eközben elkezdődtek a találgatások a soha nem látott rossz kukorica mennyiségéből és minőségéből kiindulva. Az már biztos, hogy az országos 8 millió tonnával szemben 3,1 millió tonna a becsült termés, amely a hazai szükségleteket sem fedezi. Pedig köztudottan Magyarország csemegekukorica nagyhatalom és a világ legnagyobb szereplői közé tartozik. Makai Szabolcs, az Opus Global Nyrt. Mezőgazdasági Divíziójának vezetője szerint nehéz sorrendet felállítani, hogy mely ágazatok élvezzenek elsőbbséget a kukorica felhasználásában, a feldolgozóipar, a takarmányt előállítók, vagy az izocukrot gyártók. -Amikor arról beszélünk, hogy a kukoricát az állatoknak kellene adni, ez természetesen járható út, de akkor a humán élelmezés szenved hátrányt, mert nem tudunk izocukrot előállítani a hozzá kapcsolódó fehérjedús melléktermékekkel. Ez a legnagyobb kihívásunk most, hogy hogyan teremtjük elő a kukoricát. A gáz és villamos energia elszabadult ára miatt olyan szintű az emelkedés, hogy a tavalyihoz képest háromszoros áron tudjuk megjeleníteni az izocukrot az élelmiszeripari termékekben, s ami ennél is rosszabb, az a kiszámíthatatlanság. Egy éve még átlátható volt a piac és bátran mertek közölni a feldolgozók fél- és egy évre előre árakat, hiszen jó volt a termés, ezért le lehetett előre kötni mind a kukoricát, mind pedig a gázt. Most annyira megváltozott minden, hogy havi árakat közölnek, de még azon belül is óriásiak a mozgások – legyen szó villamos energiáról, vagy gázról, ami rögtön veszteségessé tehet még egy óriási üzemet is -összegezte a piaci helyzetet a divízióvezető.
Hasonlóan hiányzik a kiszámíthatóság és a stabilitás a tojáspiacon: korábban itt is az volt a gyakorlat, hogy a takarmányt negyed vagy fél évre előre le lehetett kötni és így a kereskedelmi hálózatok és az élelmiszeripar felé fix árat közölhettek. Ma már ez a múlt, mert a takarmánygyártók nem mondanak árat, ezért az Opus Global is kénytelen volt változtatni a kereskedelmi politikáján. Erről Makai Szabolcs azt nyilatkozta, hogy a kereskedelmi láncokkal folytatott egyeztetésekkor nem sikerült az árban megállapodni. Hozzátette: veszteséggel adták el a tojást, amelynek az utóbbi egy évben amúgy sem volt nagy nyereségtartalma. Az már biztos, hogy a tojás ára emelkedik a jövőben.
Nincsenek könnyű helyzetben az ágazat szereplői sem, ezért minden azon múlik, hogy a tojótelepek mekkora tartalékot halmoztak fel, vagy mekkora adósságot görgetnek maguk előtt és kibírják-e az előttük álló nehéz hónapokat. A legrosszabb forgatókönyv Makai Szabolcs szerint az, ha nem telepítik újra az állományokat, ami ellátási problémához vezethet. Ebben az esetben egy teljes életciklus esik ki és nem lehet egyik pillanatról a másikra mindent visszarendezni.
-Amikor megnyertük a pályázatokat korszerűsítésre és fejlesztésre, akkor kedvező volt a kamatkörnyezet, most azonban tíz százalék feletti kamat. Ezzel nagy nyomás nehezedik a gazdasági szereplőkre. Csak a kamat miatt hét év alatt dupla annyiba kerül bármilyen fejlesztés, amivel egy évvel ezelőtt még nem kellett számolni, hiszen szinte ingyen volt a támogatás. Tehát hét év alatt kétszer fizetjük ki ugyanazt a befektetést -hangoztatta Makai Szabolcs.
A cégcsoport három telephelyen foglalkozik tojótyúk tartással: Balatonkenesén, Székesfehérváron és Békéscsabán. A közel háromszázezres állomány naponta nyolcvan millió tojást képes termelni.
TALENTIS AGRO – Kommunikáció